PDF Tisk Email
Na udělání hada se v rybářských obchodech prodávají pistole na vytlačování, které ale stojí dost peněz a navíc se toho do nich moc nevejde. Já tento problém řeším mlýnkem na maso, ze kterého vyndám planžetu a nůž. Místo planžety používám plničku na klobásy, která se prodává za pár korun v kuchyňských potřebách.Tato plnička má tři nástavce různých průměrů, které jsou konické a jejich zaříznutím se docílí požadovaného průměru hada. Pozor, had, vylézá trochu tlustější, než je koncový průměr, proto je třeba trubku zaříznout tak aby byla díra o 1,5 až 2,5mm menší!!

Před mlýnek stavím válečkovou dráhu, která je vyrobena ze zaklapávací elektrikářské lišty 40mm. Válečky mají průměr asi 15mm a mohou být třeba silonové nebo dřevěné. Dráha je dlouhá jako robal a hada vyklápím přímo z ní.

Další problém mi nastal pří válení rolbalem. Já používám velký robal Mamut 26 krát 52 cm. Přesto, že má ze spodu gumičky, jezdí po stole a uválet s ním tuhé koule je horor. Na to jsem si vyrobil zlepšovák. Pertinaxová deska 32 krát 58 cm, do které zavrtám 4 šroubky, které pasují do dírek na okraji rolbalu. Uříznu jim hlavičky a je to. Desku zajistím ke kuchyňské lince truhlářskými svěrkami čínské výroby, které jsem koupil v železářství asi za 60 kč. Robal jde snadno sundat a koule vysypat.

Všechny Mamuty mají stejné rozměry dírek, takže jedna deska stačí na všechny průměry které používám - 16, 18, 24 mm.

Při výrobě těsta, zvláště dělám-li ho více, se hrozně nadělá a do žádné nádoby se to nevejde. Dělám někdy těsto i z 80-ti vajec a to je už pěkná koule. Řeším to tak, že dělám těsto v koupelně ve vaně. Zní to hrozně, ale je to paráda. Normálně do vany rozklepu vejce, přidám všechny přísady, rozmíchám a přisypávám suchou směs, potom do toho vlezu a bosýma nohama "uhňácám" těsto. Není to taková dřina, jako když se to dělá rukama. Když je těsto hotové vana se jen opláchne a je uklizeno. Vanu ale používám i při menších dávkách, tak od 20-ti vajec. Podle mé zkušenosti je lépe dělat větší množství a to dát potom do mrazáku, než dělat často a méně, protože nepořádek je od toho skoro stejný a mám na delší čas pokoj.
 

Anketa

Které vodě dáváte přednost ?
 

Fandíme

Banner

Doporučujeme

Banner
Banner

Předpověď počasí