Rio Ebro PDF Tisk Email

Ebro ano či ne.

 

Bylo napsáno již mnoho článků o rybaření na španělských přehradách Riba – roja a Embalse de Mequinenza, na řece Ebro. Převážná většina článků se zabývá ulovením trofejních ryb, nevšedními zážitky a prezentací různých rybářských skupin. Co však chybí je rada pro ty, kteří by rádi Ebro navštívili, ale jejich finanční možnosti jsou omezené nebo nemají dostatek zkušeností s lovem popř. mají respekt z dlouhé cesty do neznámé země. Oproti těmto obavám je zde reálná šance, že si zde mnozí splní svůj rybářský sen a to jak v ulovení sumce přes 2 m, tak v souboji s kaprem přesahujícím váhu 15 kg. Pokusím se zodpovědět pár otázek, které by mohly pomoct při rozhodování, na Ebro ano či ne.

 Je potřebné si připomenout omezení, ze strany španělských úřadů, které jsou v současné době jednou z hlavních příčin klesajícího zájmu rybářů o lov v těchto atraktivních vodách. Omezení jsou dobře popsána na webových stránkách různých rybářských kempů a jde hlavně o lov na živou rybu. Co se týká rybářských kontrol a dodržování někdy nepochopitelných nařízení, je třeba uvést, že kontroly zdaleka nejsou tak časté, jak se o nich mluví. Jeden z místních průvodců na horní přehradě mi řekl, že v lokalitě mezi Chipranou a Caspe, zaznamenal za poslední dva roky jednu kontrolu. Já jsem byl svědkem dvou kontrol na spodní přehradě. Záleží, na koho při kontrole narazíte a jak se chováte. Byl jsem svědkem toho, když kontrola přistihla rybáře při lovu vrhací sítí. Rybář vše uznal a své jednání omluvil neznalostí poměrů. Věc vyřešili domluvou. Naproti tomu kontrola začala zabavovat rybářské pruty, které byly opuštěné, nahozené ze břehu. Když se dostavil majitel a byl vůči kontrole značně arogantní, o pruty přišel s navrácením po zaplacení pokuty. Některé kontroly v Aragonské části tolerují to a v Katalánské zase něco jiného. Obecně lze říci, že pokud se k případné kontrole budete chovat slušně a nebudete dělat věci do očí bijící, máte dveře pro rybářskou tvořivost a vyžití, otevřené. Více kontrol je zcela jistě na spodní přehradě.

Co se týká vlastního lovu tak je třeba si rozmyslet, co vlastně chcete chytat. Je dobré se zaměřit se na lov jednoho druhu ryb, max. kombinovat dva druhy, při podobném rybolovném způsobu. Například chytat na pelety kapry a sumce nebo vláčením sumce a candáty apod. Dělat rybolovné techniky, ve kterých si nejvíc věříte. Rybolov probíhá stejně jako na našich vodách. Kdy je nejvhodnější doba k lovu se různí. Má osobní zkušenost je ta, že nejvhodnější doba na ulovení trofejního sumce je od půli března do půli dubna. Pak sumci dobře berou v letních a podzimních měsících. Kapři berou po celý rok kromě doby tření, což je obecně květen. Candáti porůznu, ale velice dobré měsíce jsou únor, březen. Na co chytat ? U kaprů je to jednoduché - masové pelety, boilie a froligy. U sumců je to složitější v tom, že je zde zákaz dovozu a chytání na živou rybu, ale i zde jsou podle provincií, určité výjimky. Pokud nemáte zkušenost s vábničkou, podvodními splávky nebo utopenými bójkami, tak je lepší lov na pelety. Pelety je nejlepší koupit na místě v ceně okolo 70,-Eur za 25 kg. Je to levnější než v ČR.

Aby jste si mohli udělat obrázek o jedné z možností návštěvy Ebra, horní přehrady, pokusím se zobecnit naší poslední výpravu na přelomu března a dubna 2009. Vše začíná domluvou E - mailovou cestou s českým delegátem v některých z kempů, kterých je poměrně dost na výběr. K cestě pro tři osoby, postačí dodávkový automobil nebo automobil combi s “rakví“ na střeše. Cesta vede z 95 % po dálnici a z Prahy na místo, do okolí Caspe, natočíte okolo 2 000,-km. Nejlevnější PHM je ve Španělsku pak Francii a nejdražší v současné době v SRN. Nafta se v průměru pohybuje okolo 0,9 Eura za litr. Cesta trvá 18 - 20 hodin po výborně udržovaných dálnicích. Ve Francii a Španělsku se nevyhnete platbě mýtného. Po příjezdu na místo máte dvě možnosti. Buď již máte v kempu domluvenou chatku s kuchyňkou, popř. motorovou lodí nebo se zaregistrujete v kempu a po poradě se správcem kempu se zabivakujete přímo u vody mimo kemp. Pak využíváte služby kempu jako je sprcha, voda, přístup k elektřině, ke grilu a pod. Správce Vám sežene vše, co budete potřebovat a co vám bude chybět. Jídlo si můžete přivést nebo jezdit nakupovat, popř. Vám nakoupí správce. Licence Vám také dopředu zajistí správce, pokud mu pošlete E- mailem ofocený nějaký osobní doklad. Stojí asi 11,-Euro na celý rok. Služby správce, kromě doprovodů při vábení sumců a pod., jsou zdarma. A to je vše.

Už jen na dokreslení, za devět dní pobytu v bivaku s pronajatou lodí, jsme chytli 17 sumců z toho čtyři přes 200 cm a největším 225 cm a 75 kg. Chytali jsme na podvodní splávky a na vábničku. Kaprů okolo 40 ks, se třemi rybami přes 15 kg. Bylo zde i několik rybářů z ČR, kteří na halibut pelety tahali, bez zakrmení, opravdu “ kapra za kaprem“. V té době se již chytlo i několik sumců na pelety. Byli jsme v lokalitě Playas de Chacon. Hloubka v řečišti je, dle stavu vody, 11-13 metrů. Náklady na osobu, kromě jídla a rybařiny, nepřesáhly 11 000,- Kč.

Petr Hošťálek

 

  

 

Anketa

Které vodě dáváte přednost ?
 

Fandíme

Banner

Doporučujeme

Banner
Banner

Předpověď počasí